BebekAnneleri.com
Çocuğu Söz Dinlemeyen Ebeveynler Neler Yapmalıdır? PDF Yazdır e-Posta
Bebek_Anneleri tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 01 Şubat 2012 00:18

Çocuklarda zaman zaman anne-babalarının sözünü dinlememe kendi bildiklerini okuma davranışları görülebiliyor. Bu söz dinlememe durumu ile anne-babalar en çok hangi dönemlerde karşılaşılabilir?Bu durumla en sık karşılaşılan zaman çocuğun 2 yaş civarında olduğu dönemdir. Bu dönem aynı zamanda çocuğun tuvalet alışkanlığını da kazandığı zamana denk düşer. Çocuk artık kendi vücudu üzerinde iyiden iyiye kontrol kazamaya başlamıştır. Bu dönemde çocuk istekleri üzerinde daha ısrarcı, inatçıdır. Anne babanın tahammül sınırlarını zorlayacak kadar zıtlık çıkarabilir, gereksiz yere ağlar, istekleri olmadığında eşyaları fırlatabilir, kendini yerlere atabilir. Bu durum zordur ancak normal gelişimin de bir paçasıdır. Bakım verenin bu sürecin geçici olduğunu bilerek sabırlı olması gerekir.

Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Şubat 2012 00:21
Devamını oku...
 
Çocuklarınızı Korkutarak İkna Etmeyin! PDF Yazdır e-Posta
Bebek_Anneleri tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 01 Şubat 2012 00:09

Anne Babalar, son zamanlarda çocuklarını ikna etmede yetersiz kaldıkları durumlarda onları korkutmayı tercih ediyorlar.Anne babalardan duyduklarım, çevremden gözlediğim çocukların korkutularak ikna edilmeye çalışılmalarıdır. Örneğin yemek konusu anne babaların en büyük problemlerinden biridir. Çocuğa yemeğini yedirirken “aç ağzını! Açmazsan iğneci gelir” gibi sözlerle korkutularak yemek yediriliyor. Çocuklarını sözlerini geçiremediklerinde başvurdukları son çare çocuğu korkutmaktır.

Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Şubat 2012 00:16
Devamını oku...
 
Çocuklara Umut Aşılayın PDF Yazdır e-Posta
Bebek_Anneleri tarafından yazıldı.   
Salı, 31 Ocak 2012 23:50

Çocukların zorluklara göğüs germeleri ve anlamlı, yetkin bir hayat sürmeleri için iyi bir eğitim ve sevgi dolu anne-babanın yanında tıpkı yetişkinler gibi mücadele etmesini bilen, olumsuzluklardan yılmayan, hayata iyimser ve umutlu bakmalarını sağlayacak beceriler edinmeleri gerekir.İyimser ve umutlu olabilme becerileri insanlığın güçlü yönlerindendir ve zihinsel-fiziksel olarak bireyleri sağlıklı kılmanın yanında mutluluğun da göstergesidir. Birçok araştırma bu özelliklerin gençleri depresyona, intihara, anksiyeteye karşı koruduğunu, bir nevi kalkan görevi yaptığını bulgulamıştır. Aslında bu araştırmalar bize şunu anlatıyor.

Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Şubat 2012 00:08
Devamını oku...
 
Telif Hakkı © 2014 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır. Joomla themes
Joomla themes by Lonex.